VINOBRANÍM 2016 ZAČAL PŘÍBĚH VINAŘSTVÍ PLENÉR. ZA VINAŘSTVÍM, KTERÉ VYRÁBÍ VÍNA Z VINIC POD PÁLAVOU, STOJÍ VINAŘKA DOMINIKA ČERNOHORSKÁ A ORTODONTISTA IVO MAREK. DVA PŘÁTELÉ, KTEŘÍ SE ROZHODLI SPOLEČNĚ SI SPLNIT SVŮJ SEN.

Vinařství Plenér

 

Umění tvořit víno je cesta na celý život.
My jsme tu naši začali v roce 2016.

Nakoupili jsme vinohrady ležící na jižních a jihovýchodních svazích na vápencovém podloží Pálavy. Většina z nich byla vysázena kolem roku 2000. Dostaly se nám tak do rukou pětadvacetiletéleté keře a my jsme začali hospodařit na místě, které vzniklo z myšlenky někoho jiného. Zvolili jsme si cestu respektu k vytvořenému, využití už dříve zapěstovaných kořenů a pomalu jsme začali rostlinám věnovat péči, která je vlastní nám. 

Na odpočaté půdě jsme o rok později začali vysazovat nové vinice a v jejich zakládání stále pokračujeme. Tratě, na kterých hospodaříme jsou obestřeny kolem obcí Bavory, Klentnice a Pavlov. Tyto kousky půdy jsou nám rok od roku bližší a mění se přesně podle toho, jak my k nim přistupujeme. Hospodaření v “plenéru”, tedy s půdou rozkouskovanou na menší části je sice pestré, ale pro udržení konceptu obhospodařování o to náročnější. Každým rokem se tak snažíme víc a víc přiblížit naší představě o ideálním zemědělství s maximálním respektem k přírodě a přirozeným koloběhům v ní. 

Pěstování vlastních hroznů je pro nás počátkem cesty za zdravým a pravdivým vínem. Celoroční starost o rostliny je základ pro vznik vína, které uvnitř sebe odráží svůj původ, naši péči a lásku k zemi. A přesně takové víno my chceme tvořit. 

Dominika o našich vínech:

„Moment, kdy hrozny přijíždí do sklepa, je pro mě tím nejvíc vzrušujícím z celého vinařského roku. Je to chvíle, kdy mám jedinou možnost v roce pracovat s tím, čemu jsme celý rok věnovali obrovskou energii a každodenní péči. V hroznech je totiž napsána historie celého vinohradnického roku. A já mám jedinou šanci. Tady a teď. Vinařství pro mě není jen práce, ale životní styl, vášeň a poslání. Necítím se být v názorech ani přístupech k révě nebo vínu extrémní či ortodoxní. Snažím se k tvorbě vína přistupovat s citem, pokorou a tak, abych enologickými postupy neměnila to, co díky přírodě vzniklo. Víno vnímám jako komplex. Největším enologickým cílem je proto pro mě pravdivost. Chci vytvářet víno, které bude vždy odrážet podmínky ročníku, lokalitu a moje rozpoložení a cítění. 

Vína fermentují a zrají v nerezových tancích a dřevěných sudech. V průběhu zrání se snažím umožnit vínu co nejdelší kontakt s kvasnicemi. Ve skleničce mám ale ráda jiskrná vína. V čistotě vynikne aroma, původ hroznu a jasnost, odhalí se skutečná podstata vína. Proto jsou naše vína před nalahvováním hrubě filtrovaná. Tak aby ukázala krásu, ale neztratila při tom svoji duši. Jako svůj největší úkol v procesu vzniku vína vnímám kontrolu a trpělivost. Hraju si se surovinou, sleduju, jak se chová v různých podmínkách, a zpracováním hroznů uzavírám přírodní koloběh nejlíp, jak to dokážu. Mým největším přáním je vytvářet vína, která v lidech vzbudí pozitivní emoce.“ 

 

TADY MAJÍ PLENÉR

Akce

18.3.

18.3.

VÍNOGRAF, Praha (CZ)

info

22.3.

22.3.

VINI SELVAGGI, Roma (IT)

info

28.3.

28.3.

NATURAL WINE FEST, Brno (CZ)

info

4.4.

4.4.

THIR, Tábor (CZ)

info

13.5.

13.5.

MLADÍ VINAŘI, Brno (CZ)

info

17.5.

17.5.

ŽIVÉ VÍNA, Bratislava (SK)

info

22.-23.5.

22.-23.5.

PRAHA PIJE VÍNO, Praha (CZ)

info

25.6.

25.6.

MLADÍ VINAŘI, Praha (CZ)

info

Novinky mailem

CZ | EN